Hitra har utviklet seg til å bli en helårs turistdestinasjon. Når det gjelder sen høst, vinter og tidlig vår gjelder dette først og fremst for grupper – små og store (min. 8-10 personer) – for private samlinger og i forretningsøyemed i forbindelse med kurs, møter og konferanser.
Vi har møte- og selskapsrom av god kvalitet som også skiller seg ut fra «det vanlige» i byen.
Vi har aktiviteter innendørs og utendørs som byr på både læring, deltakelse, moro og hyggelig samvær.
Vi har utmerkede overnattingstilbud av ulik type, du kan velge blant hotellrom, hytter, hus og leiligheter.
Og sist men ikke minst, vi har erfarne og serviceinnstilte vertskap som ønsker å gjøre sitt aller beste for deg!
Nedenfor finner du en oversikt over hva vi har å tilby.
Knapp til aktivitetsoversikt og boalternativer for grupper finner du helt til slutt.
NB! Noen av aktivitetene er naturligvis sesong- og væravhengige. Ta kontakt med leverandørbedriftene for nærmere informasjon og hjelp til å planlegge for nettopp din gruppe.
Hvis du ønsker å benytte deg av lokal turoperatør som har spesialisert seg på å legge opp hele løpet for grupper med ulike størrelser og formål så tar du kontakt med Explore Hitra:
«Explore Hitra er en lokal turoperatør på Hitra som tilbyr ferdigpakkete opplevelser og aktiviteter i øyriket Hitra og Frøya for bedrifter og andre grupper.
Vi samarbeider med flere tilbydere av både overnatting, mat og opplevelser. Vi setter sammen alt du trenger i en pakke for å gjøre det enklest mulig for våre gjester. For å møte din gruppes behov tilpasser vi også pakker etter deres ønsker. Med fokus på den storslåtte naturen, den lokale maten og de gode historiene ønsker vi og guidene våre å gi dere en uforglemmelig opplevelse.»
Velkommen til Hitra! Når du vil!
MØTE- OG SELSKAPSROM, aktiviteter på huset
HITRA HURTIGBÅTTERMINAL, SANDSTAD
møteromsavdeling v/Hitra Turistservice og Kafe Sjøsprøyt
Hurtigbåtruta Kystekspressen mellom Trondheim og Kristiansund har stoppested på Hitra Hurtigbåtterminal på Sandstad. Det tar 1 time og 40 minutter fra begge byene til Sandstad, og ruta har 3 ankomster og avganger i begge retninger på ukedager, 1 på lørdager og 2 på søndager. Vi mener vi har landets fineste «venterom»; med møteromsavdeling, Kystmuseets havbruksavdeling, Hitra Turistservice, Kafe Sjøsprøyt, bilutleie og turistinformasjon på sommeren.
Det vil være en effektiv bruk av tiden å ha møte på terminalen og hoppe på båten tilbake til byen etter noen timer. På terminalen er man også nær Hitra Kysthavn og Industripark og alle de store næringsaktørene som holder til her.
Møterom: (sitteplasser/oppsett)
Møterom Hitra – 36 kino, 26 skole og U-bord, 20 styrebord
Møterom Frøya – 16 kino og skole, 12 U-bord og styrebord
Hitra/Frøya – 50 kino og skole, 38 U-bord, 32 styrebord
For spørsmål og booking:
Tlf: 400 01 955, E-post: post@hitraturistservice.no
hitraturistservice.no/nb/ekstra/leiebil/
HUSETS AKTIVITETER
Kystmuseet i Sør-Trøndelag har en egen avdeling på hurtigbåtterminalen. Hvorfor ikke kombinere et møte her med å lære noe om norsk havbruk og besøke et oppdrettsanlegg i full drift? Samtidig som du får kjenne den friske sjølufta i ansiktet.
I 1. etasje i terminalen ligger museets splitter nye havbruksutstilling «Ringer i vannet». Denne utstillingen ser på ulike ringvirkninger av havbruksnæringen innen natur, samfunn og forvaltning.
I 2. etasje har museet en utstilling der du kan bli kjent med pionerene innen norsk havbruk. Mange av dem satset både hus og heim for å lykkes, og skal ha æren for at havbruk i dag står for ca. 22 000 arbeidsplasser i Norge.
Begge utstillingene er i utgangspunktet gratis å besøke, men vi anbefaler grupper å bestille en av museets eminente formidlere som guide/historieforteller.
Hva vet du egentlig om norsk oppdrett?
Med utgangspunkt i hurtigbåtterminalen kan man også bli med Kystmuseet på ribtur med
– Omvisning på oppdrettsanlegg, varighet 1.5 timer
– Omvisning på settefiskanlegg og oppdrettsanlegg, varighet 3 timer
– Omvisning på laksefabrikk, varighet 45 minutter
Her får du et grunnleggende innblikk i norsk havbruk. Vi mener den beste plassen for å lære om havbruksnæringen er der det skjer.
For spørsmål om detaljer, priser og booking:
Tlf: 72 44 40 10, E-post: kystmuseet.post@mist.no
kystmuseet.no
Samtidig anløp fra Trondheim og Kristiansund
Fra møteromsavdelingen, alle rom med dagslys
Lerøy Jøstnøya
Kystmuseets utstilling om havbrukspionerene
Med rib til merdkanten
Kystmuseets utstilling «Ringer i vannet»
HJORTEN HOTELL HITRA, FILLAN
45 flotte rom – Møter og selskaper – Restaurant og pub – Takeaway/Catering.
Hjorten Hotell Hitra ligger midt i Fillan sentrum på Hitra. Hotellet er et topp moderne med 45 store hotellrom av høy standard og delikat innredning, 3 konferanserom med kapasitet fra 2-100 personer, gode selskapslokaler for enhver anledning og restaurant og bar i hotellets første etasje med en særegen og varm atmosfære.
Møterom: (sitteplasser/oppsett)
Tonningen – 100 kino, 70 skole, 50 U-bord, 30 styrebord
Tranvikan – 12 styrebord
Sandstad – 14 styrebord
Restaurant Hav:Myran – 100 kino og skole
Jägern bar – 30 kino, 20 skole
Trenger man å leie kontorplass for noen dager kan hotellet ordne med det.
HUSETS AKTIVITETER
Hjorten Hotell organiserer gjerne aktiviteter for grupper som bor på hotellet, se forslag til gruppeaktiviteter i eget avsnitt.
I tilknytning til restaurant Hav:Myran og bar/pub Jägern i 1. etasje ligger en trivelig bakgård med sittegrupper og scene og ved møterom Tonningen i 5. etasje ligger en stor møblert takterrasse med flott utsikt i alle retninger. På begge stedene kan man nyte frisk luft, innta pausemat og andre måltider og arrangere aktiviteter.
For spørsmål og booking:
Tlf: 40 44 50 10, E-post: post@hjortenhotell.no
hjortenhotell.no
Kort vei til alt
Tonningen møterom
Tonningen selskapsrom
Takterrassen
Møte/grupperom
Restaurant Hav:Myran
Førsteklasses lokale råvarer
Bakgården
DOLMSUNDET HOTELL
Dolmsundet hotel Hitra er et fullservice overnattingssted sentralt beliggende i øyregionen Hitra og Frøya. Strategisk plassert midt mellom kommunesentrene Fillan (12 km) og Sistranda (11 km). Hotellet framstår som moderne med flotte rom og leiligheter, og spennende arkitektur. Her får du tidlig frokost og restauranten er åpent til sent. Kjøkkenet har fokus på lokal mat.
Med eventpark og sea lodge har eiere og drivere, Karl og Stian Vatn, stor fokus på å skape gode opplevelser og «det lille ekstra» som gjør et besøk til noe spesielt og noe man husker. Les mer på hotellets nettside om aktivitetene som tilbys.
For spørsmål og booking:
Tlf: 72 44 04 40, E-post: post@dolmsundet.no
dolmsundet.no
Dolmsundet Sea Lodge
Dolmsundet Sea Lodge er hotellets store luksusvilla på 400 kvm – helt i sjøkanten i Dolmsundet. Med mange store soverom og store fellesarealer blir dette som å leie seg sitt eget lille luksushotell.
Med opp til opp til 16-20 sengeplasser er Dolmsundet Sea Lodge perfekt for firmagrupper, styresamlinger, vennesamlinger eller hele storfamilien.
Villaen har 5 soverom, alle med eget bad. Huset har sauna, stor utendørs overbygd jacuzzi og egen 30 meter flytebrygge.
I stua er det plass og utstyr til møter for opp til 12 personer.
Det er fullt utstyrt kjøkken i villaen så man kan lage mat selv, eller man kan bestille catering fra hotellet.
Lavvoene i eventparken
En kort spasertur fra hotellet ligger en idyllisk eventpark som kan være base for alt fra rolig mingling til fartsfylte aktiviteter og spennende teambuidingskonkurranser. Sentralt i parken er store lavvoer og langhuset fra jernalderen. Parken ligger skjermet til rett ved hotellet og er perfekt for små og store grupper. Parken har skjenkebevilling, sittegrupper inne og ute, gode toalettfasiliteter og plass til opp til 100+ personer under tak.
Man også ha møter i lavvoene, ikke bare sosialt samvær og underholdning. I den største lavvoen vil det være plass til 80 personer for møte.
Hovedbygningen
Møterom i hovedbygningen: (sitteplasser/oppsett)
Barmfjorden – 100 kino, 70 skole, 35 U-bord, 25 styrebord
Storstraumen – 70 kino, 50 skole, 25 U-bord og styrebord
Småstraumen – 10 styrebord
I hovedbygningen ligger også restaurant og bar/pub.
Restauranten er kjent for sine fantastiske buffeter med stort fokus på lokale råvarer.
Overnatting i og ved hovedhuset:
Hotellrom og suiter
Leiligheter med 2-4 soverom
Store hytter med 2 soverom
HUSETS AKTIVITETER
Informasjon om husets aktiviteter finner du her: https://dolmsundethotell.mailmojo.no/m/394765/1YxQZNiy7g9kVmwdusqSpYoC5mi8SJdvSGIglGS9X
Eksempler:
DOLMSUNDET GAMES AND GRILL kan inneholde blant annet
-
Spennende teambuilding ute og inne i parken
Øvelser: “Koden” – “Domino” – Puslespill – Praktisk oppgaveløsning – Die Hard Challenge -Extreme Jenga – Quiz – Kahoot – Grip Mikrofonen – Dance challenge m.m! -
God grillmat fra parkkjøkkenet
-
Quiz eller firmaquiz
-
Underholdning eller levende musikk
-
Typisk varighet 4-6 timer inkl middag. (f.eks 17.00-23.00)
-
Vi tilpasser øvelsene og opplegget etter gruppas sammensetning. Vi har gode opplegg med gode tilbakemeldinger fra alle typer grupper: firmagrupper, familiegrupper, ungdommer, idrettslag, slekstreff, storfamilien, blåturer, vennegjengen, utdrikkingslag osv!
I PARELIUS’ FARVANN
Vi går i Parelius’ farvann og blir med Nattseilerne ut på havørnsafari i Dolmsundet. Mannskapet ombord i Nattseilerskutene Buabruket og Barmfjordsbruket forteller den spennende historien om Handelsstedet Hopsjø, Krambua, Parelius-familien og en fordums storhet.
Gli ut fjorden med en av de gamle båtene til Nattseilere. Opplev stillheten med den gamle måten å ta seg frem på sjøen på og kom tett på natur og dyreliv.
Vi seiler inn mellom holmer og skjær i og rundt Dolmsundet, og også forbi middelalderkirken Dolm kirke.
HAMNA GÅRD, SANDSTAD
Møter, kurs, private selskaper og events for bedrifter.
På Hamna Gård får du være for deg selv sammen med gruppen din. I luftige omgivelser med sjøen og skogen som nærmeste naboer er alt lagt til rette for sosiale møteplasser i uformelle og koselige omgivelser.
Møterommet «Kammeret»: 8-9 personer i styrebordoppsett.
Jaktlodge: 12-15 personer med møtebord og loungeområde.
Festsalen «Låven»: 130 personer med runde bord og langbord.
Matsalen: 30 personer med runde bord med sittegrupper.
Ved forhåndsbestilling kan grupper overnatte på stedet.
Kapasitet: 12 rom med 24 sengeplasser.
8 rom i det historiske «Engelskmannshuset» og 4 rom i sjøhuset.
Begge gjestehus har bad/toalett og kjøkken.
Hvis man velger å overnatte på et av Hitras hoteller, Dolmsundet Hotell eller Hjorten Hotell, vil det bli satt opp transport mellom stedene hvis man ønsker å gjennomføre møter, måltider og aktiviteter på Hamna Gård. Det er ikke langt, bare en kort kjøretur.
HUSETS AKTIVITETER
Hamna-games: I Hamna-games deltar du en “Farmen”-lignende konkurranse med ulike aktiviteter. Quiz og kunnskap, øksekast og ulike ferdigheter som du sammen med ditt lag skal komme dere gjennom. En morsom opplevelse som skaper samhold og trivsel.
Jaktsimulator: Et av tilbudene du vil finne på Hamna Gård er en jaktsimulator. Her kan du trene i ulike jaktsituasjoner på en veldig realistisk måte. En veldig morsom aktivitet også for de som ikke går på jakt.
Grilling og ørretfiske i Hifjellvatnet: På gårdens utmarksområde er det mange vann og lange skogsveier. Ute i Hifjellvatnet har gården en jakthytte og gapahuk. Vi fyrer i bålpanna, griller og fisker ørret i vannet. Det er 6 km skogsvei og dere kan enten bli kjørt utover eller at dere kan ta det som en trimtur.
Mer informasjon om aktiviteter i tilknytning til Hamna Gård finner du på nettsiden.
For spørsmål og booking:
Anita Kapstad
Tlf: 930 89 999, E-post: anita@hamnagaard.no
hamnagaard.no
(NB Hamna Gård holder stengt i januar)
Kammeret
Matsalen
Låven
Jaktlodge
Lokalmatmiddag fra øverste hylle
Jaktsimulator
HITRAHALLEN, FILLAN
Hitrahallen er samlingssted nr. 1 i lokalsamfunnet. Her er det aktivitet nesten døgnet rundt, året rundt – først og fremst idrettsaktiviteter i treningsstudio og idretts-, bowling- og svømmehall.
Hitrahallen har et møterom som leies ut med plass til opptil 50 personer.
Idrettshallen kan også forvandles til et lekkert møte- og selskapslokale, som på bildene nedenfor fra middagen under 50 års feiringen av norsk havbruk i 2021 med bl.a. daværende fiskeriminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Her kan det rigges for opptil 500 personer til middag og underholdning.
HALLENS AKTIVITETER
For å bryte opp i et langt møte eller som en forberedelse til en god middag på f.eks. naboen Hjorten Hotell kan det legges opp til morsomme aktiviteter både i aktivitetshallen, svømmehallen og i bowlingen.
For spørsmål og booking:
Ann Kristin Kjerringvåg Willmann
Tlf: 920 92 701, E-post: post@hitrahallen.com
https://www.hitrahallen.com/moterom-og-konferanse/

MEIERISALEN OG MELKERAMPA, KYSTMUSEET, FILLAN
Meierisalen på Kystmuseet, velkommen til øyregionens mest moderne konferansesal!
Med 72 skinnseter i amfi, regulerbar rygg og lading for mobiltelefon ved hvert sete får dine gjester topp sittekomfort. I tillegg har salen det siste og beste innen lyd/bilde teknikk. Og med state of the art videokonferanseutstyr kan du ha med deltagere fra hele verden.
Salen er fullt automatisert med både styringspanel og portabel Ipad. Det er alltid en tekniker til stede som hjelper deg med tilkobling og teknikk, og servering tilbys etter avtale.
Møterommet Melkerampa har 10-15 sitteplasser i styreromoppsett og naturligvis teknisk utstyr for presentasjoner.
Meierisalen og publikumsområdene framstår i flunkende ny drakt etter omfattende ombygging høsten 2021.
HUSETS AKTIVITETER
Ønsker du et lite avbrekk i ditt arrangement?
Sett av tid til å besøke de flotte utstillingene «Folket i Flatvika» og «Russerforliset» som omhandler de store endringene langs kysten de siste 100 åra. Man kan gå i utstillingene på egenhånd, eller ha med en av museets historiefortellere.
Ønsker du å leie Meierisalen og/eller Melkerampa?
Ta kontakt på tlf.: 72 44 40 10, eller send en epost til: kystmuseet.post@mist.no
I tillegg har vi stedene nedenfor som er populære blant små og mellomstore grupper av alle slag, selv om stedene i utgangspunktet ikke først og fremst er bygget med møter som hovedmålgruppe. Teknisk utstyr er imidlertid på plass, så er også mulighetene for nydelige måltider basert på lokale råvarer og sist men ikke minst så er opplevelsestilbudet bredt og godt.
ANSNES BRYGGER
ansnesbrygger.com
Møter foregår i eget rom med sitteplasser til 24 i styrebordsoppsett.
Overnatting for inntil 30 personer.
Supertipset:
Båttur med rib og/eller cruiser, boblende aperitif i utendørs spa-anlegg og til slutt
«Alt på bordet» sjømatbonanza.
…………………
KVITBRYGGA
knarren.no
Ditt firma kan disponere hele anlegget i Knarrlagsundet. Knarren stiller med kokk og serverer de måltidene dere ønsker.
Overnatting for inntil 33 personer, møterom og grupperom, restaurant, båtutleie.
Aktivitetstipset:
Ulvøystien med medbrakt niste fra Knarren.
………………..
AUNØYA
Aunøya på Facebook
De første husa ble trolig bygd omkring 1750. Familier og slekter har opp gjennom årene kommet og reist. Idag kan man få et flott hus og ei øy helt for seg selv for møter, sosialt samvær og overnatting.
Aktivitetstipset:
Havbrukstur med Kystmuseet.
………………..
HOPSJØBRYGGA
For bestilling: ansnesbrygger.com
Møter foregår i 2. etasje eller i den nye hvalsalongen i 3. etasje.
Måltidene inntar man i restauranten i 1. etasje eller på brygga utenfor.
Aktivitetstipset:
Historisk omvisning i hvalfangstmuseet, krambua samt hermetikk- og båtmotormuseet.
………………..
HITRA GÅRDSMAT
På Facebook
Hitra Gårdsmat på Helgebostadøya produserer økologisk, upasteurisert ost av kumelk. Møte og lunsj/ostesmaking avholdes i «Oppløftet» i etasjen over gårdsbutikken og ysteriet. Mer info på hitragardsmat.no.
Aktivitetstipset:
Besøk i fjøset og i ostegrotta.
………………..
Dette er en felles aktivitetsmeny som du kan velge fra uansett hvor du overnatter. I tillegg har hvert enkelt sted sin aktivitetsmeny som du kan velge fra hvis du bor der. Bruk lenkene overfor til stedenes nettsider og Facebook sider så får du full oversikt over hva vi har å by på.